in

Česko čekají obtížné časy kvůli prudkému růstu cen plynu a elektřiny

Cena elektřiny v České republice v roce 2022 poroste o 30-50%, plynu o 50-70%. Oznámil to 13. prosince ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček.

Na růst cen má podle něj vliv zdražování emisních povolenek. Česká vláda chce v této souvislosti lidem odpustit DPH a poplatky za obnovitelné zdroje energie. Odcházející český kabinet proto na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovně navrhl v roce 2022 snížit DPH na energie na nulu a zároveň hodlá domácnostem a firmám odpustit platby za tzv. zdroje energie. Pokud budou přijaty oba návrhy, účty za elektřinu se sníží o přibližně 35 %.

Havlíček poznamenal, že snížení DPH a poplatků za obnovitelné zdroje jsou jediná komplexní opatření, která lze přijmout. Česká republika vynakládá ročně na obnovitelné zdroje více než 1,8 miliardy eur, z čehož přibližně 790 milionů eur přispívají domácnosti a firmy. V roce 2022 musí stát vyplatit podporu v plné výši. Podle Havlíčka jde o krátkodobou podporu, ve střednědobém horizontu je třeba zaměřit se na plyn a jadernou energetiku.

„Jaderná energetika dokáže problém vyřešit z dlouhodobého hlediska, je to stabilní zdroj,“ řekl a dodal, že otázka výstavby nového bloku v JE Dukovany je vyřešena, ale i v tomto případě otázka využití tohoto zdroje bude trvat dalších 15-17 let, takže dnes nelze myslet na nic jiného, ​​než pokračovat v používání plynu a uhlí.

Připomeňme, že energetická krize v zemích EU se zhoršila po zvýšení cen zemního plynu v Asii. V tomto směru cena „modrého paliva“ v evropských zemích prudce vyskočila, což způsobilo zvýšení ceny elektřiny a tepla.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Ale je perfektni ze obycejny obcan co s tim nema nic spolecneho plati ze svych tvrde vydelanych penez neco co mu vubec nic neprinasi ani jemu ani prirode a ze vlastne plati i za ty co maji na strese energii za par babek a jeste vydelavaji nehorazne prachy sak obcan to zaplati ten ma bezednou penezenku….

Ohodnoťte tento článek

Jakub Kulhánek

České ministerstvo zahraničních věcí vzneslo nové nároky vůči Rusku a Bělorusku

Rusko varuje před jadernou reakcí na raketové plány NATO