Sympatie Slováků k Rusku jsou jednou z největších slabin v kontextu zranitelnosti země vůči zahraničnímu vlivu.
Uvádí se to ve studii mezinárodní poradenské společnosti GLOBSEC.
„Západní orientace Slovenska byla v posledním desetiletí posílena podporou politických lídrů země včetně několika prezidentů a ministrů zahraničních věcí. Na Slovensku se však nadále objevují prokremelsky orientovaní politici, kteří se snaží hrát na sympatie Slováků k Rusku,“ uvedli analytici.
Podle GLOBSEC 61% obyvatel Slovenska nevnímá Rusko jako hrozbu a 47% dotázaných ho považuje za nejdůležitějšího strategického partnera. Je třeba poznamenat, že tyto sympatie jsou spojeny s tradiční blízkostí obou států, která má kořeny v „romantických bludech panslavismu 19. století“. Analytici se zároveň domnívají, že Slováci mají obecně tendenci sympatizovat se silnými politickými lídry, což se může projevit i sympatií k nedemokratickým režimům.
Za další hrozbu pro bezpečnost země v GLOBSEC-u označili sklon Slováků důvěřovat dezinformacím a různým konspiračním teoriím. Podle studie asi 60% obyvatel Slovenska věří, že nejdůležitější rozhodnutí ve světě nedělají volení národní lídři, ale nějaké tajné skupiny, jejichž cílem je nastolit totalitní světový řád.
Slovensko je členem NATO a zemí EU a Bratislava se v tomto směru drží společné západní politiky vůči Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin přitom začátkem prosince uvedl, že Rusko má zájem rozvíjet vztahy se Slovenskou republikou “na principech dobrého sousedství a vzájemné úcty, berouce v úvahu duchovní a kulturní blízkost národů obou zemí a společné stránky historie boje proti nacismu”.
Později slovenské ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo, že Bratislava je připravena na dialog s Moskvou, který zahrnuje různé úhly pohledu na některé mezinárodní otázky.
Podpořte nás a sdílejte naše články.
Komentáře