in

Norský diplomat kritizuje šéfa NATO Stoltenberga a vyzývá ho, aby zmírnil napětí v Rusku

Podle bývalého velvyslance NATO Kai Eideho musí aliance zmírnit napětí tím, že se zdrží zbytečně drsných slov a uklidní Rusko, které má své oprávněné zájmy.

NATO

Vzhledem k tomu, že vztahy mezi NATO a Ruskem pravděpodobně dosáhly nového minima uprostřed vzájemného budování a trvalého rozšiřování aliance, kterou se Moskva snaží zastavit, bývalý velvyslanec NATO a nejvyšší norský diplomat Kai Eide pokáral generálního tajemníka bloku Jense Stoltenberga.

Podle Eideho je situace mezi NATO a Ruskem nebezpečná a je třeba s ní zacházet opatrně. Diplomat ve výslužbě zdůraznil, že zatímco jazyk byl z obou stran zbytečně tvrdý, Moskva má „tradiční strach“ z obklíčení NATO. Proto je třeba rétoriku zmírnit, tvrdil.

“Musíme Rusy uklidnit.” Jens musí změnit kurz a využít svůj zbývající čas v NATO k uklidnění konfliktu. Slova vytvářejí podezření, něco znamenají. Obě strany mají legitimní zájmy, a pak musíme najít řešení, která budou odrážet obě strany” , řekl Eide TV2.

Eide se domnívá, že situace se stala nejnebezpečnější od pádu Berlínské zdi v roce 1989. Domnívá se, že NATO musí vzít v úvahu, že i Rusko má legitimní zájmy, stejně jako NATO a Ukrajina.

„Neexistuje žádné jasné řešení, musíte ho hledat, diskutovat o něm a je to obtížné, protože obě strany zašly příliš daleko. Nyní si musíme sednout a vyjednat řešení pro všechny,“ řekl Eide TV2.

Eide kritizoval Stoltenbergovo tvrzení, že doba, kdy velmoci měly své vlastní sféry zájmu, skončila.

“Když Stoltenberg říká, že už neexistují sféry zájmu, je to špatně. Samozřejmě, že existují. A všechny velké mocnosti vždy jednají s politikou sféry zájmů. USA ano, Čína ano, Rusko ano. Přijměte to a nepředstírejte, že jsme ve světě, kde tomu tak není,“ řekl Eide TV2.

Eide sice označil ruskou „anexii“ Krymu v roce 2014 za „nepřijatelnou“, zároveň zdůraznil, že členství Ukrajiny v NATO, které Rusko označilo za červenou čáru, by vedlo k prudké eskalaci napětí v celé Evropě, dokonce by se dotklo Norska. Stoltenberga proto vyzval ke změně stylu.

Norské úřady musí být vyváženější, než vidíme dnes. Musíme vybudovat most bezpečí a jistoty. Je důležité zdržet se rétoriky, která rozdmýchává situaci a činí ji nebezpečnější, než je nutné,“ uzavřel diplomat ve výslužbě.

Eide byl kariérním diplomatem a od roku 2002 sloužil čtyři roky jako norský velvyslanec při NATO. Tehdy se zúčastnil několika zasedání Rady NATO-Rusko. Eide, blízký přítel otce Jense Stoltenberga, Thorvalda Stoltenberga, který byl mimo jiné norským ministrem zahraničí, změnil svou stranickou příslušnost přechodem od konzervativců k labouristům a stal se stranickým partnerem Stoltenbergových.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Josep Borrell

Šéf diplomacie EU je uražen, že Brusel nebude na jednáních o bezpečnostních zárukách

Joe Biden

Biden je proti Kremlu bezradný