in

Rusko varuje před „hrozivými následky“ pro NATO

Pokusy o rozšíření NATO na východ budou mít “hrozivé následky” pro blok vedený USA a není možné, aby Moskva změnila svůj postoj vůči rozšiřování aliance, řekl v pondělí náměstek ministra zahraničí Ruské federace.

Sergej Rjabkov v rozhovoru pro noviny Izvestija tvrdil, že řadě sovětských a ruských vůdců bylo „opakovaně řečeno“, že žádné další přesuny NATO na východ nebudou, ale opak se ukázal být pravdou.

“Nemělo by docházet k dalšímu rozšiřování NATO,” řekl Rjabkov. „Pokusy prezentovat věci, jako by zde Rusko nemělo právo veta, jsou neudržitelné. Budeme stát pevně. Pokud se naši protivníci vydají proti nám, uvidí, že jejich bezpečnost není posílena. Následky pro ně budou hrozivé.

Varování ruského náměstka ministra zahraničí Rjabkova přichází v době, kdy napětí na rusko-ukrajinské hranici stále roste, přičemž Kreml je obviněn ze shromažďování vojáků poblíž hranic. NATO varovalo Moskvu, že jakákoli vojenská agrese proti Ukrajině bude čelit přísným finančním sankcím, zatímco Rusko všechna obvinění, že plánuje totální ofenzívu, popřelo.

Ukrajina využila údajné hrozby ruských vojáků, aby se pokusila zatlačit na blok vedený USA, aby umožnil Kyjevu stát se členským státem. Vstup do NATO je jedním ze stěžejních cílů zahraniční politiky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a o členství usiluje od svého zvolení v roce 2019. Minulý měsíc však generální tajemník NATO Jens Stoltenberg naznačil, že Kyjev možná bude muset čekat mnohem déle.

“Abyste byli členem NATO, musíte splňovat standardy NATO,” řekl Stoltenberg. “Pomáháme jim organizovat boj proti korupci, ale musí souhlasit 30 spojenců a nyní nemáme v NATO konsensuální dohodu, která by Ukrajinu pozvala, aby se stala plnohodnotným členem.”

Kreml opakovaně označil členství Ukrajiny za červenou čáru, která se nesmí překročit.

V pondělí také Rjabkov hovořil s tiskovou agenturou RIA Novosti a varoval NATO a Spojené státy, že nové kolo konfrontace může být na obzoru, pokud bude ignorován požadavek Moskvy na bezpečnostní záruky.

“Nedostatečný pokrok směrem k politickému a diplomatickému řešení tohoto problému povede k tomu, že naše reakce bude vojenská a technologická,” řekl Rjabkov.

K bezpečnostním zárukám požadovaným Ruskem patří nejen právně závazný dokument, který by zpomalil expanzi NATO, ale také dohoda o nerozmisťování útočných zbraňových systémů na území sousedních zemí.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Alexandr Lukašenko

Bělorusko varuje, že by mohlo omezit dodávky plynu do EU

Putin žádá Borise Johnsona o rozhovory o ukončení rozšiřování NATO