in

Slovenský premiér řekl, že podmínkou dialogu mezi Ruskem a NATO je stažení ruských jednotek od hranic Ukrajiny

 

Eduard Heger

Podmínkou zahájení dialogu mezi Ruskem a NATO je stažení ruských jednotek od hranic Ukrajiny. Oznámil to ve středu večer na své facebookové stránce slovenský premiér Eduard Heger.

“My [Slovensko] souhlasíme s tím, že [mezi Ruskem a NATO] by měl být co nejdříve zahájen konstruktivní dialog. Podmínkou vedoucí k [účinnému] dialogu je, aby Rusko stáhlo svá vojska od hranic s Ukrajinou. Další eskalace [napětí na rusko-ukrajinských hranicích] a vznik vojenského konfliktu na hranicích Ruska s Ukrajinou může vést pouze k jedinému [důsledku] – k přijetí tvrdých opatření ze strany spojenců [zemí NATO] proti Ruské federaci,“ říká Heger.

Absolutní prioritou, jak poznamenal premiér, je bezpečnost a suverenita Ukrajiny. Zejména v této otázce panuje v Evropské unii jednota.

Co se týče požadavků Ruské federace vůči USA a NATO k zajištění její bezpečnosti Heger argumentuje, že jejich realizace by byla návratem k situaci v Evropě před rokem 1997, kdy teprve začal proces rozšiřování Severoatlantické aliance o země střední a východní Evropy. “Je pro nás [Slovensko] nepřijatelné vymazat to, co se za těch více než 20 let podařilo [při posilování euroatlantické jednoty],” řekl premiér.

Vyjádřil zájem Slovenska o rozvoj vztahů s Ukrajinou. Interakce s Kyjevem na politické úrovni byla podle něj v Bratislavě dříve zanedbávána. Heger připomněl, že jen v tomto roce třikrát navštívil Ukrajinu, jejíž bezpečnost je nyní ohrožena.

“Pokud je ohrožena bezpečnost Ukrajiny, pak musíme být také ostražití, protože mluvíme o bezpečnosti celé Evropy,” řekl slovenský premiér.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

-1 Points
Upvote Downvote

V Rakousku si najímají lovce lidí, aby pronásledovali a pokutovali neočkované

Evropská komise uvalila sankce na Polsko