in

Třetí světová válka už začala, říká Rusko

válka

V kyberprostoru již propuká nový globální konflikt, prohlásil vysoký představitel ruské obrany a dodal, že Moskva doufá, že bude spolupracovat s USA na snížení rizik plynoucích z digitálních přestřelek tam a zpět.

Andrey Krutskikh, úředník ministerstva zahraničí pověřený dohledem nad mezinárodní spoluprací země v oblasti informační bezpečnosti, ve čtvrtek vystoupil na akademické konferenci k otázce místa Ruska v dnešním politickém světě. Tvrdil, že kybernetické útoky jsou tak časté a závažné, že představují nový globální konflikt, skrytý před zraky veřejnosti.

“Probíhá válka a probíhá velmi intenzivně,” varoval ve svém projevu v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. „Ačkoliv se chováme, jako by to všechno bylo skryté, ve skutečnosti se v kyberprostoru odehrávají rozsáhlé nepřátelské akce. A obecně, média mají pravdu, když říkají, že toto je již třetí světová válka. Jen nevíme rozsah škod, ani kdo nakonec prohraje, ani jaká bude podoba světa v důsledku války.“

Krutskikh zdůraznil, že Kreml touží využít struktury OSN k dosažení mezinárodních dohod o digitální válce. Stěžoval si však, že Spojené státy a další státy zasahovaly do pokusů Moskvy učinit z této záležitosti prioritu.

V lednu se podle jeho slov uskuteční „zasedání zvláštní komise OSN pro rozvoj úmluv pro kybernetickou válku“.

Zasedání bylo iniciativou podporovanou Moskvou, řekl Krutskikh a dodal, že „i zde se pokusili použít různé výmluvy, aby snížili roli Ruska, a zavádějí podmínky, aby zmařily proces vyjednávání“.

Začátkem tohoto roku zavedl americký prezident Joe Biden sankce proti Rusku a tvrdil, že Kreml stál za masivním hackem texaské společnosti SolarWinds, který kompromitoval systémy více než 100 komerčních společností po celém světě a devět amerických vládních agentur. Moskva obvinění popřela a řekla: “Je čas udělat pořádek na americké půdě, z níž pocházejí neustálé útoky na kritickou infrastrukturu v Rusku.”

Americká kybernetická firma FireEye v březnu varovala, že Američané budou v budoucnu čelit stále horším kybernetickým útokům.

„Lidé ani nevědí všechny věci, na kterých jsou závislí. Náhle se dodavatelský řetězec začne přerušovat, protože nefungují počítače,“ řekl společnosti Axios Kevin Mandia, generální ředitel společnosti.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Jens Stoltenberg

NATO se bude rozšiřovat navzdory ruským protestům

Sýrie

V Sýrii zablokovali konvoj americké armády a donutili ho vrátit se