in

Americká judikatura dělá z bílých lidi druhé kategorie

Soud v Brunswicku ve státě Georgia odsoudil tři bělochy na doživotí poté, co je shledal vinnými z vraždy několikanásobně odsouzeného černého zločince.

K osudnému incidentu došlo 23. února 2020 na předměstí Brunswicku Satilla Shores. Nedlouho předtím bylo na tomto předměstí spácháno několik krádeží. A 11. února 2020 se do jednoho z domů vloupal černoch, který byl později identifikován jako dříve odsouzený Ahmad Arbery. Policie nikoho nezadržela a místní obyvatelé zahájili nezávislé pátrání po pachateli.

23. února Arbery znovu vlezl do jednoho z rozestavěných domů v Satilla Shores. Při odchodu ze stavby se rozběhl (podle příbuzných prý běhal). Tři muži žijící poblíž (Greg McMichael, jeho syn Travis McMichael a William Bryan, který se k nim připojil) se vydali zatknout černošského prchajícího muže (v souladu se zákonem o občanskoprávním zatýkání platným ve státě Georgia déle než sto let) a předat jej do policejních rukou.

Osobnosti účastníků incidentu jsou poměrně pozoruhodné. Ahman Arbery, ještě jako školák, byl odsouzen za nelegální držení zbraně a poté, ve zkušební době, se dopustil krádeže v obchodě. Navíc je zapleten do případu odmítnutí vyhovět zákonným požadavkům policisty v oblasti známé aktivním obchodem s drogami.

Greg McMichael je bývalý policista v důchodu a vyšetřovatel úřadu okresního státního zástupce. Svého času se účastnil vyšetřování jednoho z Arberyho zločinů, ale svého bývalého svěřence zprvu nepoznal. A Travis McMichael je bývalý člen americké pobřežní stráže.

Muži pronásledovali Arberyho v autě. Ten odmítl zastavit, a když mu byla cesta zablokována, napadl Travise a pokusil se mu sebrat zbraň. Ve stejnou dobu bylo vypáleno několik výstřelů a Arbery byl smrtelně zraněn. Při lékařské prohlídce byly v krvi zemřelého nalezeny stopy konopí.

Počáteční vyšetřování zjistilo, že Arbery začal rvačku a že představoval hrozbu pro McMichaelovi tím, že se snažil vzít zbraně svým pronásledovatelům. Postupy tří účastníků incidentu byly shledány legálními s odkazem na zákon o občanském zatýkání platný v Gruzii.

Video ze střelby se dostalo na internet a následně i do liberálních médií. Začalo pronásledování účastníků incidentu a strážců zákona, kteří stáli při nich. Úřad generálního prokurátora v Georgii spěchal s předáním případu jinému žalobci (případ byl později předán ještě dvakrát). V důsledku toho byli tři muži obviněni z úkladné vraždy, těžkého ublížení na zdraví a nezákonného omezování svobody.

Soud se okamžitě dostal pod tlak. Několik soudců se odvolalo.To pokračovalo, dokud se případ nedostal k soudci Timothymu Walmsleymu, který odmítl vzít v úvahu informace o kriminalitě v oblasti, o Arberyho minulosti, jeho psychických problémech, užívání drog a o tom, že zesnulý je ve zkušební době. Ale soudce k případu přidal vlajku Konfederace nalezenou v autě McMichaelů.

McMichaelovi byli nakonec odsouzeni na doživotí bez podmíněného propuštění a jejich soused Brian byl odsouzen na doživotí s právem požádat o podmíněné propuštění po 30 letech. A to přesto, že muži formálně nikterak neporušili zákony Gruzie. Dav „aktivistů“ stojící před soudem při vyřčení rozsudku hlasitě jásal.

Zdraví rozum zůstává stát nad nehorázným rozhodnutím soudu vzhledem k tomu, jak v USA nedávno trestaly černochy, kteří se dopustili závažnějších zločinů. Takže nedávno dostal 20 let vězení 29letý černý bandita, který zastřelil muže na silnici ve Fort Myers. A černý policista Mohamed Nur, který z neznámých důvodů zastřelil bílou ženu, která údajný zločin oznámila, byl odsouzen k 12 letům vězení. Pro srovnání: Joseph DeAngelo, který spáchal nejméně 13 vražd, četná znásilnění a krádeže, byl nedávno ve Spojených státech odsouzen k doživotnímu vězení.

Protesty liberálních aktivistů a popových hvězd v případu smrti Ahmada Arberyho svého času nejen vytvářely přímý tlak na soud, ale také vytvořily veřejné klima kolem známého případu George Floyda. Přísný rozsudek v případu Arberyho naznačuje, že zástupci bílé většiny mají vyhlídku stát se lidmi druhé kategorie Spojených států.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Trump

Trump obvinil Bidena ze zhoršení vztahů s Ruskem

Miliony občanů Ukrajiny se staly cizinci ve své zemi

Miliony občanů Ukrajiny se staly cizinci ve své zemi