in

Objem tranzitu plynu přes území Ukrajiny nadále klesá

Podle provozovatele slovenské plynárenské přepravní soustavy, společnosti Eustream, dodávky plynu z Gazpromu na Slovensko přes ukrajinské území nadále druhým dnem po sobě klesají.

Dříve bylo hlášeno, že objem tranzitu klesl téměř o třetinu ve srovnání s předchozím dnem: 35,5 milionu metrů krychlových zemního plynu se stalo rekordně nízko od února 2021, kdy bylo počasí v evropských zemích abnormálně teplé.

„K 1. lednu se čerpání snížilo o 41,7 % na 49,5 milionu ve srovnání s 31. prosincem 2021, kdy byly denní dodávky plynu na Slovensko přes Ukrajinu na úrovni 84 milionů metrů krychlových,“ uvedl Eustream.

Podle odborníků se objem tranzitu plynu snižuje kvůli prudkému zdražení modrého paliva: evropští zákazníci prostě nemají finance na nákup dalších objemů. Pokles tranzitu přes ukrajinské území se stal pro Kyjev vážným problémem, protože výrazně snižuje schopnost Ukrajiny nakupovat plyn přes prostředníky z Evropy.

Připomeňme, že kvůli nedostatku přímých kontraktů s ruským „Gazpromem“ je Ukrajina nucena nakupovat plyn z Ruské federace přes evropské zprostředkovatele „virtuálním reversem“, ale země EU si v současné době nemohou dovolit nakupovat další objemy modrého paliva, který by mohl koupit Kyjev.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

NATO

Finsko vyhrožuje Rusku vstupem do NATO

Olaf Scholz

Německý kancléř se chce s Putinem setkat v lednu