in

Ukrajina žádá po Slovensku vysvětlení ohledně statusu Krymu

Ukrajina žádá po Slovensku vysvětlení ohledně statusu Krymu

Vyjádření místopředsedy vlády a ministra hospodářství Slovenska Richarda Sulíka o Krymu jsou nepřijatelná. Oznámil to 19. ledna tiskový tajemník ministerstva zahraničí Ukrajiny Oleg Nikolenko.

“Ministerstvo zahraničních věcí považuje za nepřijatelné výroky ministra hospodářství Slovenska, které zpochybňují územní celistvost Ukrajiny,” uvedl.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle Nikolenka požaduje veřejné „vyvrácení výroků pana ministra, které nepřispívají k rozvoji přátelských ukrajinsko-slovenských vztahů“. Ukrajinské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že taková prohlášení „podporují beztrestnost a povzbuzují Rusko k další agresi“. Nikolenko zdůraznil, že představitel země přátelské k Ukrajině demonstruje zkreslené vnímání reality ohledně vlastnictví Krymu a pochopení sankcí uvalených na Rusko.

„Hovořit o návratu k obvyklému jednání s Ruskou federací, která hrubě porušila mezinárodní právo tím, že se násilím zmocnila Krymu a zahájila ozbrojenou agresi v Donbasu, pouze podporuje beztrestnost a povzbuzuje Rusko k další agresi,“ uvedl ukrajinský představitel.

Tiskový tajemník ukrajinského ministerstva zahraničí zároveň upozornil na skutečnost, že komentáře slovenského představitele jsou v rozporu s oficiálním postojem Slovenska a konsolidovaným postojem EU v rámci boje proti „ruské agresi“ proti Ukrajině.

Připomínáme, že dříve Richard Sulík řekl, že sankce EU proti Rusku přinášejí jen škody. Moskva podle něj nevrátí Krym Ukrajině, takže je potřeba se dívat dopředu a rozvíjet vztahy s Ruskou federací. Poznamenal také, že zástupci nejvyššího vedení ostatních zemí EU sdílejí tento názor a mluví o něm „za zavřenými dveřmi“ jednání v EU.

Zdroj

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Česká republika chce od Ruska omluvu a odškodnění

Česká republika chce od Ruska omluvu a odškodnění

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán navštíví 1. února Moskvu