Rusko brzdí dodávky zemního plynu do Evropy, která ho naléhavě potřebuje. Oznámil to 7. února šéf amerického ministerstva zahraničí Antony Blinken na zasedání Energetické rady USA-EU ve Washingtonu.
„Moment, jako je tento, ukazuje, proč je tento vztah mezi USA a EU tak důležitý pro transatlantickou a skutečně globální bezpečnost. Přesně v době, kdy Evropa nejvíce potřebuje stabilní dodávky energetických zdrojů, aby lidem pomohly přečkat zimu, se Rusko pokusilo zvýšit svůj vliv v energetickém sektoru, argumentoval Blinken. „Jak poznamenala Mezinárodní agentura pro energii (IEA), ruské státní společnosti v současnosti zadržují dodávky zemního plynu – přesně ty dodávky, které by mohly pomoci snížit rekordně vysoké ceny, kterým Evropané čelí.
Šéf IEA Fatih Birol také řekl, že napětí na evropském trhu s plynem vzniklo kvůli chování Ruska a za nedostatek plynu v evropských zásobnících může ve větší míře Gazprom.
Je třeba poznamenat, že ruský vicepremiér Alexander Novak před měsícem vysvětlil, že za energetickou krizi, která se stala v Evropě, nemůže Gazprom ani Rusko jako celek.
„Samozřejmě mě poněkud překvapilo prohlášení šéfa tak respektované mezinárodní organizace, jakou je IEA, který se snaží obvinit z problémů, které dnes mají evropští spotřebitelé, neviného. Samozřejmě za to nemůže Gazprom ani Rusko obecně,“ řekl ruský vicepremiér.
Vysvětlil, že vývoj energetické krize v Evropě ovlivnila dlouhá zima a zkapalněný plyn, především ze Spojených států, směřoval na asijské trhy.
Jak uvádí EADaily, USA se snaží přesvědčit Evropu, aby nakupovala americký zkapalněný plyn (LNG). Celkem Evropa, vyjma Turecka, přijala v lednu 6,2 miliardy metrů krychlových amerického plynu. To je šestkrát více, než bylo dodáno přes Atlantik loni v lednu.
Komentáře