in

Česká republika je nečinná v otázce normalizace vztahů s Ruskem – MZV RF

Zacharovová oznámila absenci konkrétních kroků ze strany ČR směrem k normalizaci vztahů s Ruskem

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na brífinku 4. února řekla, že Česká republika je v otázce normalizace vztahů s Ruskem nečinná.

Česká republika je nečinná v otázce normalizace vztahů s Ruskem

„V tuto chvíli jsme zaznamenali některá vyjádření o zdánlivé touze normalizovat situaci, ale zároveň nevidíme konkrétní, aplikovanou, praktickou snahu to udělat, napravit situaci ze strany českých úřadů, neexistují žádné konkrétní kroky,“ řekla.

Maria Zacharovová 13. ledna oznámila, že Rusko je připraveno prolomit slepou uličku ve vztazích s Českou republikou. Zdůraznila však, že to vyžaduje reakci.

Vztahy mezi Moskvou a Prahou se v dubnu 2021 prudce zhoršily. Tehdy Česká republika obvinila Rusko z podílu na explozích ve vojenských skladech, ke kterým došlo v roce 2014 ve Vrběticích.

To vedlo k masivní diplomatické hádce. Praha vyhostila 18 ruských diplomatů, Moskva reagovala vyhoštěním 20 českých. Poté ČR oznámila, že počet zaměstnanců ruské diplomatické mise bude snížen, aby se srovnal s počtem českých zástupců v Moskvě, a oznámila vyhoštění 63 zaměstnanců ruské ambasády ze země. To vedlo k citelnému zhoršení bilaterálních vztahů – až do té míry, že Rusko zařadilo Českou republiku na seznam nepřátelských zemí.

Praha v červnu 2021 požadovala po Moskvě náhradu škody ve výši 25.5 milionů euro. Bylo oznámeno, že náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v Česku Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Zdroj

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

Západ z Putina udělal kult osobnosti a neví, co teď dělat

Západ z Putina udělal kult osobnosti a neví, co teď dělat

Miloš Zeman nevěří ve válku mezi Ruskem a Ukrajinou

Miloš Zeman nevěří ve válku mezi Ruskem a Ukrajinou