in

Kuba odmítá „propagandistickou hysterii“ vůči Rusku a staví se proti rozšiřování NATO

Kubánský ministr zahraničí Bruno Eduardo Rodríguez Parrilla říká, že jeho země je proti expanzi NATO na východ a že za současnou protiruskou „hysterií“ stojí Spojené státy.

Kuba odmítá „propagandistickou hysterii“ vůči Rusku a staví se proti rozšiřování NATO

“Důrazně odmítáme mediální a propagandistickou hysterii rozpoutanou vládou Spojených států proti Rusku a rozhodně jsme proti expanzi NATO směrem k hranicím této bratrské země,” uvedl ministr v sobotu na Twitteru.

Moskva vyjádřila vážné znepokojení nad vojenskou aktivitou NATO v blízkosti ruských hranic, kterou považuje za hrozbu pro svou národní bezpečnost. Rusko poukázalo na to, že tvrzení Západu o bezprostřední „invazi“ na Ukrajinu se zdají být používána jako záminka k prosazení vojenské přítomnosti NATO do východní Evropy.

Situace na linii dotyku na jihovýchodě Ukrajiny (Donbass) se tento týden vyostřila. Samozvané Doněcká a Luhanská lidové republiky (DLR a LLR) hlásí pokračující ostřelování osad na Donbasu bezpečnostními silami Kyjeva, které je v rozporu s minskými dohodami. V pátek DLR a LLR oznámily evakuaci svých občanů do ruské Rostovské oblasti ze strachu z útoku kyjevských sil.

Rusko informovalo o svých bezpečnostních návrzích NATO a Spojené státy na konci roku 2021, když napětí kolem Ukrajiny eskalovalo. Moskva konkrétně požadovala ujištění, že se aliance nebude rozšiřovat na východ a nepřijme Ukrajinu a Gruzii, na což Washington reagoval tím, že nikomu nedovolí zastavit politiku otevřených dveří NATO.

USA a NATO od té doby zaslaly své odpovědi na návrhy, ale požádaly Moskvu, aby je zachovala v tajnosti. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Západ ignoroval základní obavy a požadavky Ruska, včetně rozšiřování aliance. Rusko ve čtvrtek doručilo písemnou odpověď americkému velvyslanci v Moskvě Johnu Sullivanovi.

V pátek Der Spiegel uvedl, že z britského národního archivu byl získán dříve utajovaný dokument, ve kterém se západní země zavázaly nerozšiřovat NATO na východ. Dokument podrobně popisuje setkání zástupců ministerstev zahraničí USA, Spojeného království, Francie a Německa, které se konalo 6. března 1991 v Bonnu.

Diplomaté diskutovali o otázkách týkajících se bezpečnosti Polska a dalších východoevropských zemí. Shodli se, že rozšíření NATO na východ je podle zprávy „nepřijatelné“.

Zdroj

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

29 Points
Upvote Downvote
Do Ruska dorazilo už více než 40 tisíc obyvatel Donbasu

Do Ruska dorazilo už více než 40 tisíc obyvatel Donbasu

Fiala říká, že Rusko ohrožuje Českou republiku akcemi na Ukrajině

Fiala říká, že Rusko ohrožuje Českou republiku akcemi na Ukrajině