in

Lipavský vyjádřil Zelenskému solidaritu s Ukrajinou

Na setkání konaném 8. února večer v Kyjevě vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský svou solidaritu s Ukrajinou prezidentu Volodymyru Zelenskému.

Lipavský vyjádřil Zelenskému solidaritu s Ukrajinou

„Tato cesta má velký symbolický význam. Bezpečnost Ukrajiny je bezpečností celé Evropy. Pokud si Ukrajina zvolila evropskou cestu a západní orientaci, měla by být schopna splnit si svůj sen,“ řekl Jan Lipavský v rozhovoru s ukrajinskými novináři.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj poděkoval ministrům zahraničí České republiky, Slovenska a Rakouska za podporu a pomoc jeho zemi, za zachování plnohodnotné diplomatické přítomnosti v Kyjevě a odmítnutí evakuace rodin diplomatů.

Volodymyr Zelenskyj upozornil na význam dalšího prohlubování hospodářské integrace mezi Ukrajinou a Evropskou unií a rozšíření přístupu ukrajinského zboží na trh EU.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský, slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok a rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg navštívili Ukrajinu ve dnech 7. a 8. února. Diplomaté navštívili Stanytsiu Luhanskou na linii kontaktu s okupovanou zónou, kde se setkali s předsedou Luhanské oblastní státní správy Sergejem Gaidaiem, velitelem spojených sil Alexanderem Pavlyukem a dalšími vojáky.

Český ministr zahraničí Jan Lipavskij vyjádřil 8. února při setkání se zástupci krymských Tatarů Mustafou Džemilevem a Refatem Čubarovem podporu územní celistvosti Ukrajiny. „Stejně jako Mustafa Džemilev protestoval proti okupaci Československa v roce 1968, tak nebudeme akceptovat nezákonnou ruskou anexi Krymu. Česká republika bude nadále podporovat jeho národ na okupovaném Krymu,“ řekl Jan Lipavský.

Zdroj

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

-9 Points
Upvote Downvote
Dodon: Západ na nás vyvíjí tlak, aby nás využil v boji proti Rusku

Západ na nás vyvíjí tlak, aby nás využil v boji proti Rusku

Rusko je schopno doslova zničit Spojené státy

LA Times: Rusko je schopno doslova zničit Spojené státy