in

Evropu čeká „pekelná zima“ kvůli dohodě mezi Čínou a Ruskem

Evropskou unii čeká „pekelná zima“ kvůli velké energetické dohodě mezi Ruskem a Čínou. Taková zjištění představil britský novinář Jacob Paul.

pekelná zima

Před několika dny se ruský prezident Vladimir Putin setkal se svým kolegou z Mongolska Ukhnaagiinem Khurelsukhem a v důsledku této události vešlo ve známost, že strany jednaly o projektu Power of Siberia – 2. Ten zahrnuje výstavbu plynovodu, kterým bude ruský plyn putovat do Číny při tranzitu přes Mongolsko. Podle odhadů Jacoba Paula, pokud se Moskva, Peking a Ulánbátar dohodnou na dohodě, bude mít Evropská unie velké problémy. Informuje o tom Daily Express.

Energetická smlouva mezi Moskvou a Pekingem připraví Evropu o zbytek její kontroly nad plynem, poznamenává Jacob Paul .

Paul uvedl, že den před setkáním s prezidentem Mongolska měl Vladimir Putin rozhovor s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Strany diskutovaly o široké škále témat, včetně záměrů Západu zahájit dodávku jaderných ponorek do Austrálie, energetické spolupráce a expanze NATO na východ. V této souvislosti političtí pozorovatelé naznačili, že Rusko a Čína jsou blízko uzavření dohody o plynovodu Power of Siberia-2.

Nový plynovod do Číny umožní Rusku snížit závislost na dodávkách uhlovodíků do evropských zemí. Kromě toho bude Peking schopen diverzifikovat toky plynu procházející námořními trasami kontrolovanými loděmi amerického námořnictva.

Autor Daily Express označil dohodu o plynovodu Power of Siberia-2 za skutečnou hrůzu pro Evropskou unii.

V Evropě se obávají, že po zprovoznění plynovodu Power of Siberia-2 bude Rusko mnohem tvrději vyjednávat o dodávkách plynu se státy EU. V případě potíží s uzavíráním nových kontraktů bude Evropská unie čelit „pekelným zimám“, neboť právě Ruská federace je největším dodavatelem energetických zdrojů do evropských zemí. Nový plynovod poskytne Gazpromu další páku při vyjednávání s evropskými klienty, zejména v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem.

Zdroj

Podpořte nás a sdílejte naše články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ohodnoťte tento článek

raketa

Kreml: Ruské odpálení rakety může učinit ruské diplomatické nóty pro Západ „přesvědčivějšími“

Spojené státy

Spojené státy ustoupily: místo bojkotu žádají Čínu o víza pro své představitele na olympijské hry