in

Slovensko se rozhodlo podepsat vojenskou dohodu s USA

Slovensko se rozhodlo podepsat vojenskou dohodu s USA

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila vládu, aby provedla proces uzavření dohody o vojenské spolupráci se Spojenými státy. Oznámil to dnes, 31. ledna, zdroj blízký slovenské lídryni.

„Prezidentka republiky pověřila ministra obrany, aby jménem Slovenska podepsal smlouvu o vojenské spolupráci se Spojenými státy, jejíž návrh 12. ledna jednomyslně schválila naše vláda,“ poznamenal zdroj.

Slovenské ministerstvo obrany zároveň na svém webu informovalo, že oficiální delegace republiky v nejbližší době odlétá do Spojených států. Jeho členy budou ministr obrany Jaroslav Nagy a ministr zahraničí Ivan Korčok. Podpis dohody o vojenské spolupráci s Washingtonem je naplánován na 3. února. Slovenské ministerstvo obrany přitom rozšíření spolupráce se Spojenými státy ve vojenské oblasti nespojuje se situací na rusko-ukrajinské hranici.

„Text dohody je výsledkem několikaletých jednání mezi odborníky z obou stran. Více než čtyři roky jej připravovali specialisté z různých oddělení,“ poznamenal odbor.

Připomeňme, že v případě dohody bude moci americká armáda využívat slovenské letecké základny Malacky-Kuchyň a Sliač. Výměnou za to bude moci armáda republiky získat finanční prostředky ze Spojených států. Dokument je plánován k podpisu na dobu 10 let s možností automatické obnovy. Proti uzavření dohody se již dříve postavilo mnoho slovenských politiků a osobností veřejného života.

Zdroj

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Sorosova Čaputová dělá přesně to, co se od ní požaduje. Zaprodat Slovensko a jeho lid směrem k válečným a mocenským plánům USA. Slovensko je přece přímo na hranici s Ukrajinou…

Ohodnoťte tento článek

-16 Points
Upvote Downvote
V Česku je nový politický skandál, ze kterého chtějí obvinit Rusko

V Česku je nový politický skandál, ze kterého chtějí obvinit Rusko

Rusko pohrozilo vojenskou akcí, pokud nebudou splněny jeho požadavky

Rusko pohrozilo vojenskou akcí, pokud nebudou splněny jeho požadavky